Lesbisk litterär salong (aka bokcirkel) läser Tillbaka till henne

bild på kvinnor som läser och texten Lesbisk litterär salong, eller bara en vanlig bokcirkel. fast ovanligt lesbisk.
07 feb 2017
19.00-21.00
meddelas till de som anmäler sig
Uppsala

Den 7:e februari drar vi igång den första träffen med bokcikeln! Tills dess läser vi boken Tillbaka till henne av Sara Lövestam. Vi fikar, diskuterar boken och utforskar lesbiskhet som tema och har det bra i största allmänhet. Ta gärna med något att fika så har vi knytis.



Alla som identifierar sig som lesbiska eller är intresserade av att göra lesbiskt är väldigt välkomna! Skicka ett mail till uppsala@lesbiskmakt.nu för att få info om var vi ska vara.



BOKCIKELN

Bokcirkeln arrangeras av Lesbiskt rum Uppsala. Vi träffas ungefär varannan månad och läser en bok på lesbiskt tema mellan gångerna. Vill du vara med och ordna framtida möten med bokcirkeln eller andra lesbiska saker i Uppsala? Hör av dig till uppsala@lesbiskmakt.nu



TILLGÄNGLIGHET

Lokalen är tillgänglig med rullstol, hiss finns samt rymlig toalett. Tyvärr saknas öppningskapp till ytterdörr och hissdörr.



OM BOKEN

Tillbaka till henne - Sara Lövenstan

År nittonhundrasex trampar folkskollärarinnan Signe ilsket genom Tierp. Ett brev från Stockholm har bekräftat det hon redan visste, att den moderna demokratitanken inte gäller alla. När en tysk automobil medförande den imponerande talarinnan Brita Löfstedt rullar in på torget, börjar Signes liv handla om mer än undervisning. Rösträttskampen kommer till Tierp och med den passionen. En komplicerad kärlekshistoria tar sin början.

http://www.piratforlaget.se/bocker/tillbaka-till-henne/



Boken finns i flera ex på Uppsala bibliotek.